Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.03.2024 11:03 (Üye) Soru : DEĞERLİ ÜSTADIM KOLAY GELSİN BİRİ ŞAHIS BİRİ ŞİRKET AYNI MÜKELLEFE AİT OLAN 2 İŞ YERİ VAR PERSONELLER 2015 -2021 TARİHLERİ ARASINDA MÜKELLEFİN ŞAHIS İŞ YERİNDE ÇALIŞIP - DAHA SONRA YİNE ADRESTE KURULAN VE AYNI MÜKELLEFE AİT OLAN ŞİRKETE ( LTD ŞTİ NE ) GEÇTİLER. ARADA BOŞLUK YOK. SORUM ŞU - MÜKELLEFİN 2 FİRMASI DA FAALİYETTE (ŞAHIS FİRMA GAYRİ FAAL AMA AÇIK ) 1 TANE İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILACAK 200 BİNE YAKIN KIDEM TAZMİNATI SÖZ KONUSU ( ŞAHIS FİRMASINDAN İŞE GİRİŞ TARİHİNİ BAZ ALDIK ) SORUM ŞU ; ÖDENEN KIDEM TAZMİNATINI NASIL GİDERLEŞTİRECDEĞİZ. SONUÇTA YENİ KURULAN ŞİRKETTE 3 SENE AMA MÜKELLEFE AİT OLAN ŞAHIS FİRMASINDA 10 KÜSÜR YIL ÇALIŞMASI VAR. ÖDENEN TAZMİNATI NASIL GİDERLEŞTİRELİM. FİRMA FİRMA AYIRIP STOPAJDA MI GÖSTERİP ÖYLE Mİ GİDER DÜŞELİM. TŞK

Cevap : ŞAHIZ ŞİRKETİ DİYE VERGİ MÜKELLEFİYETİ OLMAZ. GV 'NE TABİ BİLANÇO USULÜNÜE GÖRE DEFTER TUTAN MÜKELLEF OLUR. ÇALIŞAN KİMİN BORDROSUNA KAYITLI İSE; KIDEM TAZAMİNATI GİDERİ ONUN DEFTERİNE KAYIT EDİLİR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.