Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.03.2024 13:10 (Üye) Soru : Merhabalar; Tek ortaklı LTD. Şirketi ortağı A hissesinin %70 ini B kişisine, %10 u da C kişisine devretmiştir. A ve B kişisiler şirket müdürü seçilmiştir. B kişisi adına %70 hissesinden kaynaklı gerçek faydalanıcı bildirimi verilecektir. . C kişisi hisse payı %25'ten az olduğundan bildirim verilmeyecek . SORUM1 : Daha önce Bildirim verilen A kişisi hisse payı %25 altına düşmüştür, gerçek faydalanıcı bildirimi verilmemesi gerekiyor ancak şirket müdürü olduğu için gerçek faydalanıcı bildirimi vermek gerekir mi SORUM 2: Bağımlı çalışmayan ve vergi mükellefi olan SMMM ve YMM ler yasa çıktığında gerçek faydalanıcı bildiriminde bulunmaları gerekiyor muydu.

Cevap : 1-Hiç bir işleme gerek yok. 2-Hayır . konu ile ilgili Aşağıdaki Linkdeki duyurumuzu inceleyiniz. https://ismmmo.org.tr/dosya/2795/Mevzuat-Dosya/Gercek-faydalaniciya-iliskin-bildirim-formu-hakkinda-aciklama-ek-25082021.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.