Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.03.2024 14:16 (Üye) Soru : Merhaba; Denge xxxx ymm A.Ş sirkülerinde bu konuda bildirlmesi gereklidir olarak sirküler yayınından gördüğümüz için tekrar sormak gereği duyduk.Sirkülerde net bir ifade ile şöyle belirtmiş; Ödeme yapılanın tam mükellef kurum olması halinde vergi kesintisi oranı % 0 olacaktır. Bununla birlikte vergi kesintisi hesaplanmamış olacak olsa da bu işlemin muhtasar beyannamede bildirilmesi gerekmektedir. 04.02.2019 tarih ve 2019/42 sayılı sirkülerimizde bilgisini verdiğimiz üzere, e-beyanname sisteminde muhtasar beyannamede yapılan güncellemeye göre internet ortamında reklam hizmetleri nedeniyle yapılacak ödemeler üzerinden hesaplanan vergi kesintilerinin hangi kodlarda beyan edilmesi gerektiğine dair düzenleme yapılmıştır. Buna göre, % 0 oranı uygulanacak olsa da tam mükellef kurumlara yapılacak ödemelerin aşağıdaki kodlarda muhtasar beyannamede beyan edilmesi gerekecektir. Reklam hizmeti verenlere yapılan ödemelerden yapılacak kesintilerin beyanı için kullanılacak kodlar ve güncel kesinti oranları: ? 137 - İnternet ortamında verilen reklam hizmetlerine ilişkin ödemeler (GVK 94/18) - Kesinti Oranı:%15 ? 139 - İnternet ortamında verilen reklam hizmetlerine ilişkin ödemeler (KVK 15/1-ğ) - Kesinti Oranı:% 0 ? 279 - İnternet ortamında verilen reklam hizmetlerine ilişkin ödemeler (KVK 30/1-d) - Kesinti Oranı:%15

Cevap : Bizim burada verdiğimiz cevaplar hukuki olarak üyeleri bağlamaz. Verilen cevaplar Yorumdur. Başka kişi ve kuruluşların yorumu için görüş bildiremeyiz. Resmi Görüşü GİB'lığı özelgeler ile verir. Özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.