Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2024 10:57 (Üye) Soru : Üstad ben böyle sormamıştım. Aşağıda daha önce sorduğum soru mevcut. Ltd şirkette ortak olmayan müdüre huzur hakkı verilecek. Şahıs aynı zamanda başka bir şirkette 4.a kapsamında sigortalı. Müdür olduğu şirketten ödenecek huzur hakkından prim kesilecek mi? .03.2024 15:13 Tarihinde Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanına iletilmiştir. Soru : Başka bir firmada 4 a sigortalısı olan bir şahıs, bir limited şirkette ortak olmayan müdür olarak seçilir ve buna huzur hakkı ödenmek istenirse sosyal güvenlik tarafında nasıl bir işlem tesis etmeliyiz. Teşekkürler. 12.03.2024 15:13 Tarihinde Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanına birimine sorulmuş. Cevap : SGK mevzuatına göre ise, huzur hakkı adı altında yapılan ödemelerin prime tabi olup olmadığı hususu sigortalıların statüsüne göre belirlenmekte olup kişiler, huzur hakkı ödenen veya ödenecek yerde 5510 sayılı Kanunun 4-1/a maddesi kapsamında hizmet akdine bağlı olarak çalışıyorlarsa, bu kişilere yapılan huzur hakkı ödemeleri sigorta primine tabi tutulacaktır 4a kapsamında prime tabi olur.

Cevap : Limited şirkete ortak olmayan ve dışardan atatnan müdür sıfatıyla çalışan kişi değil midir ? Bu kişi ortağı olmadığı şirkette müdür olarak çalışmasından dolayı 4a kapsamındadır. Başka işyerinde 4a sigortalısı olmasının müdür olduğu işyerinde sigortalı bildirimine bir etkisi bulunmamaktadır. Şu halde cevap da değişmeyecektir: SGK mevzuatına göre ise, huzur hakkı adı altında yapılan ödemelerin prime tabi olup olmadığı hususu sigortalıların statüsüne göre belirlenmekte olup kişiler, huzur hakkı ödenen veya ödenecek yerde 5510 sayılı Kanunun 4-1/a maddesi kapsamında hizmet akdine bağlı olarak çalışıyorlarsa, bu kişilere yapılan huzur hakkı ödemeleri sigorta primine tabi tutulacaktır 4a kapsamında prime tabi olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.