Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2024 13:42 (Üye) Soru : Merhaba, Şirket ortağımız annesi adına yaptırdığı ancak kendisinin ödediği BİRİKİMLİ HAYAT SİGORTASI nın kendi gelir vergisi beyannamesinde indirime konu edilmesi gerektiğini (Sigorta firması bu şekilde ifade etmiş!) söylemiştir. Bu hususta açıklayıcı bilgi rica etmekteyim. Teşekkürler

Cevap : Sigorta firması yanlış bilgi vermiş . Doğru bilgi aşağıda; Şahıs Sigorta Primleri GVK89/1 Beyan edilen gelirin % 15’ini ve asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak şartıyla, gelir sahibinin ŞAHSINA, EŞİNE VE KÜÇÜK ÇOCUKLARINA ait hayat sigortalarına ödenen primlerin % 50’si ile ölüm, kaza, hastalık, sağlık, engellilik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta primleri beyan edilen gelirden indirilebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.