Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.03.2024 11:14 (Üye) Soru : Öğleden önce sorduğum soruya cevap alamadım. Sorumu tekrar söyle ayrıntılayayım. Cevabınız için teşekkürler. Kredi derken şöyle bir durum. Müşterilerden alınan her para, müşteriye bir hizmet alma hakkı sağlıyor. Mesela müşteri 1.000 TL yolladığında, 4 seanslık bir danışmanlık (Diyetisyen, Yaşam koçluğu, eğitim vs.) hizmeti hakkı kazanmış oluyor. Ve bu hakkını müşteri 2 yıl içerisinde istediği bir zaman diliminde kullanabiliyor. Firma müşterinin kazandığı bu danışmanlık hakkını "KREDİ SATIŞI" olarak adlandırıyor.

Cevap : Cevap alamazsınız çünkü biz size soru sorduk. Soruyu şimdi siz yanıtladığınıza göre cevabı aşağıdadır. Bahsettiğiniz işlem "kredi "diye adlandırılamaz "alınan avans" dır. Ancak Serbest meslek erbabı TDHP kullanmadığına göre ne isim de alınır ise alınsın bedelin tahsil edildiği tarih de e-smm düzenlenir. Mükellef kendine göre hukuk yaratamaz. Vergi uygulamalarında olmayan "kredi" kavramını kullanamaz. Yürüklükteki vergi hukukuna göre belirlenmiş kurallara uymak zorundur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.