Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.03.2024 10:48 (Üye) Soru : merhaba, bir müşterim kendi kurduğu internet sitesi üzerinden yurtdışı gerçek kişilere mikro ihracat kapsamında satış yapmaktadır, bu satışları yapabilmek için irlanda daki META firmasına yüksek tutarda reklam bedeli ödemektedir. Meta firmasından gelen faturalarda Reklamların hangi ülkelerde verildiği belirtilmektedir. Bu faturaların bazılarında mesal 10bin TL lik faturanın içerisinde 10satır var bir satırda Türkiye reklamı yazıyor 2.000 TL çeşitli ülkerde reklam 8.000 TL yazmaktadır, Sorum ; 1-Reklam yurtdışında verildiği için mallarda yurtdışı mikro ihracat kapsamında olduğu için bu faturalarda sadece yurdışı reklam bedeli yazanlarda hem KDV hemde Stopajdan muaf mıdır 2-İçerisinde Türkiyedeki verilen reklam tutarını gösteren satırları olan faturalarda sadece Türkiye kısmını kapsayan tutarlar üzerinden KDV-2 ve Stopaj beyan edip diğer yurtdşı satırlarının tutarından kDV2 ve stopaj beyan etmeden giderleştirebilirmiyiz

Cevap : 1 Hizmetten yararlanma Yurt dışında olduğu için KDV2 ve GV stopajı hesaplanmaz.(Muafiyet değil .KDV tabi olmayan işlemdir. KDVK muafiyet kavramı olmaz. KDV tabi olan işlemler ve KDV den istisna olan işleler ayrımı olur) 2-Hizmetten yararlanma Türkiye de olması halinde KDV 2 ve GV stopajı yapılacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.