18.03.2024 08:42 |
(Üye)
|
Soru : Sigorta Acenteleri, aracılığını yaptıkları sigorta firmalarının onlar için kesmiş olduğu "Komisyon Gider Belgelerini" hasılat olarak işlemektedir. Sigorta acenteleri kdv den muaftır. Yılın sadece ilk çeyreğinde yüklü tutarda hasılatı olup, kalan aylarda nerdeyse hiç hasılatı olmamaktadır. Poliçeler yıllık kesildiği için aslında ocak ayında tüm yılın hasılatını yüklenmiş oluyor. Sigorta acenteleri için 380 hesabı kullanarak hasılatı bütün yıla yaymak uygun olur mu? Yoksa ilgili dönemde sadece 600 hesabını mı kullanmalıyız. Mükellef yılın ilk dönemi ciddi vergi yüküyle karşı karşıya kalıp, diğer dönemlerde zarar olarak kapatmaktadır. Bu konuda yeterli kaynağa ulaşamayıp, sizlerin görüşüne ciddi anlamda ihtiyaç duymaktayız. Gereğini rica ederim.
Cevap : 380 hesap kullanılmaz. 600 hesap kullanılacak. Başka bir yorum veya görüş olmaz.
|