Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.03.2024 12:41 (Üye) Soru : Müteahhit firma e fatura mükellefi olup arsa sahiplerine fatura ve gider pusulası düzenleyecektir. Tc kontrolünde bir şahsın e fatura mükellefi şahıs firması olduğu görülmüştür. Firmanın vergi mükellefiyeti olmasına rağmen arsa firmanın aktifinde kayıtlı olmayıp şahsi mülkü olması dolayısıyla karşı fatura vermeyeceğine göre faturanın tc kimlik yerine 111111111 yazılıp e arşiv faturası düzenlenmek ve karşılığında kağıt gider pusulası düzenlenleyip imzalatılmasında mevzuata aykırı bir durum var mıdır?

Cevap : Alıcı e-fatura kullanıcısı değil ise satıcı e-arşiv fatura düzenlenir. Faturada TC yazılması gerekir. Alıcı Ticari faaliyetinden dolayı e-fatura kullanıcısı olabilir .Ancak kişisel alışı için atıcılar e-arşiv fatura düzenleyecek.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.