19.03.2024 15:10 |
(Üye)
|
Soru : Merhaba sayın yetkili, 2023-Ocak ayında yapılan bir satışımız var. Şöyle bir problem oluşmuş muhasebe programında cari açılırken TC kimlik numarası hatalı girildiği için e-fatura yerine e-arşiv fatura düzenlenmiş ve ilgili dönemde KDV Beyannamesinde göstermişiz. Ancak karşı taraf kendilerine e-fatura ulaşmadığı için işleme almamış ve cari ödeme talep edilince de hatalı durum fark edilmiş. Bu durumda ne yapmalıyız? GİB faturanın geçerli olduğunu belirtiyor ancak biz gider pusulası ile bu faturayı geri alsak ve güncel tarihli e-fatura düzenlesek ve "irsaliye yerine geçer" ibaresi eklesek olur mu? Ya da ne yapmalıyız? Teşekkür ederim.
Cevap : Düşündüğünüz gibi bir işlem olmaz. Alıcı faturayı geçte olsa kayıtlara alacak.
|