19.03.2024 16:29 |
(Üye)
|
Soru : Merhaba, iki kişilik adi ortaklık mükellefe; ortaklar için ayrı ortaklık için ayrı smmakbuzu düzenliyorum. Ortaklara düzenlenen makbuzları ortaklık için değil ortakların yıllık gelir vergisinde kullanmayı düşünüyorum. Bu doğru bir işlem mi? Doğru ise, ortakların KDV mükellefiyeti yok, sm makbuzundaki KDV dahil toplam tutarı indirilecek gider olarak gelir verg. beyannamesinde gösterebilir miyim ?
Cevabınız için teşekkür ederim.
Cevap : Adi ortaklık için verilen hizmete e-smm ortaklık adına düzenlenir. Düşündüğünüz gibi bir işlem olmaz.
|