Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.03.2024 09:34 (Üye) Soru : Merhaba; işsizlik maaşı alabilmek için şartlardan bir tanesi iş akdinin feshinden önceki 3 yıl içinde 600 gün prim gününün olması. Bu 3 yıl hesabı nasıl yapılıyor. Örnek: 2024 mart ayında işten ayrılan kişi için 2021 mart ayından sonraki günler mi hesaplanacak. Teşekkürler.

Cevap : İşsizlik ödeneği: Sigortalı işsizlere bu Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan parasal ödemeyi ifade eder. İşsizlik maaşı şartları; Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak, Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak. olarak sayılabilir. İşten çıkış tarihi - 3 yıl = çıkan tarih aralığında 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şeklinde hesaplanmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.