Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2024 11:47 (Üye) Soru : Sayın yetkili, Ücret gelirleri ile ilgili üç sorum olacak. 1- Ücretin gayrisafi tutarına bordrodaki hangi rakamı yazmalıyız. (Kümülatif vergi matrahına sgk işçi payları eklenir mi?) 2- İndirimlerde, mükellefin vergi istisnası gelirleri sgk primine tabiyse sgdp priminin tamamını düşebilir miyiz? 3- Mükellefin 12 ay çalıştığı ve 3 ay çalıştığı yer var. 3 ay çalıştığı yerde daha yüksek ücret geliri elde etmiş. 3 ay burdan, 9 ay diğer taraftan asgari ücret vergi istisnasını kesilen gelir vergisine ekleyebilir miyiz? Uzun oldu biraz, ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Ücretin gayrisafi tutarına İLK RAKAMANDIR. Beyannamem formatındaki ilgili alanları inceleyiniz sırası ile Gayrisafi ücret ,sgk işçi payı % 14 , işsizlik payı % 1 ve kesilen vergi yazılır. Sağlıklı beyanname hazırlamanız için Beyanname formatını ve GİB web sayfasında bulunan "ücret " gelirlerinin beyanına ait broşürü inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.