Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.03.2024 17:40 (Üye) Soru : Merhaba, 09/2023 döneminden bir mükellefim eski smm çok fatura sirkülasyonun defterinle ilgilenemiyorum diye açıklama yapınca defterini aldım. Geçmişe yönelik incelemelerim sonucunda ciddi tutarda vergi kaybı olduğunu farkedince kendisine gerekli bilgilendirmeleri yaptım ama düzeltmeleri yapmak istemedi. Bu sebeple defterini tutamayacağımı söylediğimde 8 Şubat gibi defterini başka bir firmaya teslim etti. Bende 23 Ocak gibi sözleşmesini fesh ettim. En son Aralık 2023 dönemi beyannamesini verdim. İlgili evrakları firma sahibi gelip almadı. Sürekli mail atıp almanızı söyledim. Sonra defterini yeni alan denetim firması türlü bahanelerle defteri gelip almadı mali mühürü aldı sadece. Bugün de tekrar ne zaman alacaksınız diye mail atınca bana ihtar çektiklerini söyledi. Oysa ki sürekli maille ve tlefonla gelip almalarını söyledim. mail ile teslim tutanağını gönderdim. Vergi dairesine teslim edecektim. Teslim almıyorlarmış artık. İlk defa böyle birşey ile karşılaşıyorum. Ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler,

Cevap : DEFTER VE BELGELRİN İADESİ SM, SMMM VE YMM ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK R. Gazete No. 20391 R.G Tarihi: 3.1.1990 Defter ve Belgelerin Saklanması ve İadesi Madde 27 - Meslek mensupları kendilerine tevdi edilen defter ve belgeleri işlerinin gerektirdiği süre içinde iyi niyetle muhafaza etmek ve işin bitiminde iade etmek zorundadırlar. Şu kadar ki, defter ve belgelerin geri alınması, sahibine yazı ile bildirilmiş olduğu hallerde saklama mükellefiyeti bildirme tarihinden itibaren bir ay içinde sona erer. İşin bitiminden itibaren bir ay içinde sahipleri tarafından alınmayan defter ve belgeler bir yazı ile ilgililerin bağlı olduğu vergi dairesine teslim edilir. VERGİ DAİRESİ ALMAMAZLIK EDEMEZ. YUKARIDAKİ YÖNETMELİK HÜKÜMLERİNİ HATIRLATINIZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.