Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.03.2024 13:57 (Üye) Soru : merhaba 1-2023 enflasyon düzeltmesi kurumlar vergisi beyannamesinde verilmesi zorunlu mu 2024 düzeltmesine baz olması için? çok az zaman var fişleri tek tek girmek için. 2-önceki enflasyon düzeltmesinde düzeltilmiş kalemler var. turmobdaki luca programına fişleri girerken tarih ve miktar olarak önceki düzeltmenin tarihi mi girilir, edinme tarihi mi? edinme tarihi girilirse bilanço karışmaz mı? 3-amortismanı bitmiş, gözüksün diye birkaç kuruş bırakılmıs sabit kıymet var. bunlar düzeltilir mi? düzeltilmesi zorunlu ise amortismanı da düzeltilir mi?

Cevap : 1-2023 Yılı Enflasyon düzeltmesi yapılacak ve 2023 Kurumlar vergisi Beyannamesinde bulunan Bilançoda Önceki dönem, Enflasyon öncesi bilanço ve Enflasyon sonrası bilanço olarak 3 sütunun da yer alacaktır. 2-Düzeltme için Türmob un hazırladığı program Türmob e birlik sisteminde vardır. 3-İZ bedelli ATİK ler için düzeltme yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.