Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.03.2024 15:43 (Üye) Soru : Merhaba bir mükellefim birden fazla işverenden ücret geliri elde etmiş... 1. işveren 269.000 tl diğerleri 130.000 tl beyana dahil etmemem gerekiyor... DBS de 269.000 ücreti giriyorum. 1.ücret diye tıklıyorum... diğerlerinide girdikten sonra gelir bildirimine 130.000 u getiriyor fakat beyannameyi onaylarken beklenmedik bir hata oluştu diyor yapmam gereken hakkında bilgisi olan varmıdır... şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Bu mükellef için Yıllık GV Beyannamesi VERİLMEZ. Birden fazla işverenden tevkif yoluyla vergilendirilmiş ücret alan ve birden sonraki işverenden aldıkları ücretlerin toplamı Gelir Vergisi Kanunu’nda yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı (2032 yılı için 150.000 TL) AŞMAYAN mükelleflerin, tamamı kesinti yoluyla vergilendirilmiş ücretleri yıllık beyanname ile beyan edilmeyecektir. Birden sonraki işverenden alınan tevkifata tabi ücretlerin toplamı 150.000 TL’yi AŞMASI DURUMUNDA, ücretlerin tamamı (ilk işverenden alınan ücret de dahil olmak üzere) yıllık beyannameye dahil edilecektir. Birden fazla işverenden ücret alınması halinde, birinci işverenden alınan ücretin hangisi olacağı ücretli tarafından serbestçe belirlenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.