27.03.2024 09:49 |
(Üye)
|
Soru : Mükellefimiz belediyeden yeni yapılan kreşin kırtasiye ve mobilya ihtiyaçlarını karşılamak üzere ihale aldı. Alış faturalarımızda bazı kırtasiye grubunda 350 istisna kodlu alışlar var. Belediyeye bunları fatura ederken istisnalı alışlarımız için kendi keseceğimiz faturadaki kdv oranı ne olmalı?
Cevap : Alış nasıl olursa olsun satışta ; satılan mal gruplarına göre KDV oranı uygulanır. ( %10 veya % 20)
KDV oranları için Web sayfamızdaki mevzuat / pratik bilgilerde (vergi) bölümünde bulunan listelerden yararlanınız. Bahsettiğiniz teslim için (I ) (BİR) sayılı listede ise ; % 1 , ( II ) (İKİ) sayılı listede ise; % 10 her iki listede de yoksa genel oran olan % 20 uygulanır.
|