Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.03.2024 10:27 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım, İlk defa enflasyon düzenlemesi yaptığım için bu sorumu mazur görün lütfen. Enflasyon düzeltmesi sonucu sermayede olumlu farklar oluşurken dönem karı ve geçmiş yıllar karları enflasyon düzeltmesi sonrası olumsuz farkı olarak geçmiş yıllar zararına yerini bırakmıştır. Bu durum normal midir? Ayrıca oluşan düzeltme sonrası geçmiş yıl zararı enflasyon düzeltmesi sermaye olumlu farklarına 2024 yılında mahsup edilebilir mi? Bir nevi kar dağıtımı şeklinde düşünülebilir mi? Bilginizi rica ederim. Saygılarımla,

Cevap : Yapılan hesaplamaların normal olup olmadığının sorgulaması olmaz. hesaplama sonrası olumlu fark da olur olumsuz fark da olur. Size önerimiz öncelik ile 555 sayılı VUK genel tebliğini özellik ile 165 sayılı VUK sirkülerini inceleyiniz. Sirkü de ötrnek çalışma ve yevmiye kayıtları vardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.