27.03.2024 10:27 |
(Üye)
|
Soru : Sayın Danışmanım,
İlk defa enflasyon düzenlemesi yaptığım için bu sorumu mazur görün lütfen. Enflasyon düzeltmesi sonucu sermayede olumlu farklar oluşurken dönem karı ve geçmiş yıllar karları enflasyon düzeltmesi sonrası olumsuz farkı olarak geçmiş yıllar zararına yerini bırakmıştır. Bu durum normal midir?
Ayrıca oluşan düzeltme sonrası geçmiş yıl zararı enflasyon düzeltmesi sermaye olumlu farklarına 2024 yılında mahsup edilebilir mi?
Bir nevi kar dağıtımı şeklinde düşünülebilir mi?
Bilginizi rica ederim.
Saygılarımla,
Cevap : Yapılan hesaplamaların normal olup olmadığının sorgulaması olmaz. hesaplama sonrası olumlu fark da olur olumsuz fark da olur. Size önerimiz öncelik ile 555 sayılı VUK genel tebliğini özellik ile 165 sayılı VUK sirkülerini inceleyiniz. Sirkü de ötrnek çalışma ve yevmiye kayıtları vardır.
|