Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.03.2024 14:10 (Üye) Soru : merhaba ikametgah adresi türkiyede bulunmayan Yurt dışında yaşayan bir türk vatandaşı pasaport ile türkiyeye giriş yaptığı dönemde bir iş yerinde 4a sigortalı olarak çalışabilir mi? İkametgahın adresinin türkiyede olmaması sorun teşkil eder mi? teşekkür ederiz.

Cevap : Bu tip çalışma yapılmasında herhangi bir engel yokken, çalışmayı yapan işçilerin bu çalışmalarının fiili çalışma olup olmadığı konusu önem arz eder. Yurt dışında ikamet eden işçinin pasaport kayıtları ve yurda giriş- yurttan çıkış tarihleri, SGK iş yeri dosyalarına ve SGK kayıtlarına intikal eder. İşçinin özellikle emeklilik, iş göremezlik gibi doğan hakları için SGK’ya başvurması durumunda SGK’da saklı olan dosyaları kontrol edilir. Türkiye’de bir firmada sigorta bildirimi bulunan işçinin fiilen yurt dışında olduğu, bu nedenle işçinin hizmetlerinin fiili çalışmaya dayanıp dayanmadığı yönünde denetim yapılır. SGK’ya bağlı denetim ve teftiş birimlerince yapılan denetimlerde genellikle; Yurt dışı görevlendirme belgeleri, Yurt dışı harcırah ödemeleri, İşçinin işletme adına yurt dışında yapmış olduğu görüşme kayıtları, kesilen faturalar vb. resmi belgeler, Yurt dışında bulunan işçiye yapılan ödemeler (ücret, prim ikramiye vb.) gibi hususlara bakılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.