Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.03.2024 14:17 (Üye) Soru : Merhaba, söz konusu 165 nolu sirkülere baktım iki örnek var ltd ve aş. sermaye düzeltmeleri ile ilgili , benim soruma benzeyen bir örnek bulamadım , Üstad bilginiz varsa yardımınızı rica ederim , yoksa canınız sağolsun. (sorum: şahıs bilanço firmasının enflasyon düzeltmesini yaparkenken, sermayesi ito kayıt edildiğinde 5bin TL yazmışız, bu sermayenin ödeme tarihini firmanın kuruluş tarihi mi yoksa İTO ya kayıt tarihini mi almamız lazım, firmanın kuruluş tarihi 2012 ama İTO ya kayıt tarihi 2015 tir.)

Cevap : GV mükellefleri için Ticaret sicilinde kayıtlı olan sermaye dikkate alınmaz. defter kayıtlarındaki fiili durum dikkate alınır. Şahız İşletmelerin de 500 hesap için her yıl dönem başı (01/01) ile dönem sonu (31/12) baz alınarak düzeltme yapılacağı görüşündeyiz. Bizim bilgimiz, yorumumuz bu kadar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.