Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.03.2024 10:43 (Üye) Soru : İşyerimiz personellerinden bir kişi trafikte kavgaya karışıyor. Birini dövüyorlar dövdükleri kişi ağır yaralanıyor bu nedenle hakim tutukluyor. 22 Mart 2024 tarihinden bugüne tutuklu, uzun bir süredir de mahkemesinin olmayacağı ve tutuklu kalacağı söyleniyor. En az iki ay deniyor. Bu durumda sigorta prim bildirgelerinde eksik gün bildirimlerini nasıl yapmalıyız. Tutanak tutmalı mıyız? Yakınlarından cezaevi belgesi mi almalıyız? SSK'dan iş ile ilişkisini kesmek istersek çıkışını yapabilir miyiz? Çıkartırsak hangi çıkış kodu ile yapmalıyız. Şimdiden teşekkürler.

Cevap : İşverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı Madde 25 - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir: .................. f) İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi. sözleşmesini feshedebilirsiniz. Ya da şveren, işçinin tutuklu ya da gözaltında olduğu günler için işçiye ücret ödemek zorunda değildir. SGK bildirimlerde tutukluluk nedeniyle çalışamadığı günler eksik gün olarak bildirilecek, bu günler prim günü olarak sayılmayacaktır. SGK bildirimlerinde Eksik gün nedeni; “05 Tutukluluk” olarak seçilmelidir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.