Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2024 09:13 (Üye) Soru : Arsa karşılığı olarak 2023 yılında elde edilen 2 adet daire yine 2023 yılında biri 800.000 diğeri ise 850.000 TL olmak üzere satılmıştır. SORU-1 5 yıl içinde satış söz konusu olduğunda değer artış kazancı çerçevesinde vergilendirilmesi gerektiğinden maliyeti nasıl tespit edilecektir? (Arsa tapusu üzerinden yazan bedel enflasyona tabi tutularak bulunan maliyet ile inşaat ruhsatındaki m2 birim maliyeti üzerinden isabet eden maliyetle beraber toplam maliyet bulunarak mı tespit edilecektir?) SORU-2 2023 yılı için 55.000 TL olan değer artış kazanç istisnası her iki gayrimenkul için ayrı ayrı mı yoksa toplamı için bir kez mi kullanılabilecektir? Saygılarımı sunar, değerli görüşlerinizi rica ederim.

Cevap : 1-Emlak vergisi bildiriminde beyan edilen bedel maliyet bedeli olur. 2-İstisna toplam üzerinden hesaplanan kazanca tek kullanılır .Her G.menkul için kullanılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.