Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2024 10:53 (Üye) Soru : Üstadım, 2.Bir sorum da şu; Şirket ortaklarımızdan 2.si uzun zamandan beri emekli. Soru 1: Bu iki ortağı A.Ş'de sgdp ödemek şartı ile bordro kapsamına alabilir miyiz,? 2-Sigortalı olduklarında, ücretlerinin giderleştirilmesinde her hangi bir kısıtlama ile karşılaşır mıyız?

Cevap : Sosyal güvenlik reform yasası olarak adlandırılan 5510 sayılı Kanunun 1 Ekim 2008’de yürürlüğe girmesi ile artık A.Ş. kurucu ortakları sigortalı sayılmıyor. Böyle bir zorunluluk yok. Anonim şirketlerde sadece yönetim kurulu üyesi ortaklar zorunlu sigortalı sayılıyor. Bu durumda olanlar, dilerler ise isteğe bağlı sigortalı olabilir. Böylece hem emeklilik hem de sağlık primlerini ödeyerek, ileride emekli olup bugünden itibaren de sağlık yardımlarından istifade edebilirler. Belirtelim ki, isteğe bağlıya girmeseler bile, bu kişiler de zorunlu genel sağlık sigortalısı sayıldıklarından dolayı sadece GSS primlerini ödemek zorunda kalacaklar. A.Ş. kurucu ortakları kim olursa olsun, Yönetim Kurulu üyesi olmamak şartı ile zorunlu sigortalı sayılmadıklarından, emekli de olsalar aylıklarından destek primi kesilemez. Ancak, bu husus 1 Ekim 2008 sonrası için geçerlidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.