Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2024 16:26 (Üye) Soru : Merhaba, yurt içinden ticari mal alım satımı yapan LTD.ŞTİ yiz.Bankalarda USD - TL mevduat hesapları ile şirket kredi kartlarını var. 1 - bu bankalardaki eft- havale vb. masrafları 770 hesap altında mı takip edilmelidir ? yoksa 780 Finansman giderleri hesap altında mı takip edilmelidir? 2 - bu banka hesaplarımızdaki çek-senetlere ilişkin masrafları 770 hesaplarda mı takip etmeliyiz? yoksa 780 hesap altında mı takip etmeliyiz ? 3 - son olarak bu bankaların yıllık üyelik aidatları oluyor. bunları 770 hesap altında mı yoksa 780 hesap altında mı takip etmeliyiz ? 4 - bu yıllık üyelik ödemelerini bazı bankalar yıl içerisinde geri iade ediyor. bu yıllık üyelik ücreti iadelerini hangi hesaba işlemeliyiz? tesekkurler

Cevap : Komisyon ve faiz giderleri için 780 hesap kullanılır. Diğer adlar ile ödenen tutarlar için 770 hesap kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.