Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2024 15:47 (Üye) Soru : Merhaba Aile sağlığı merkezi faaliyeti ile alakalı sorum olacak. Aile sağlığı merkezi faaliyetinde bulunacak 3 hekim ıcın vergı kaydı acmak ıstıyoruz sorularım 1.Her hekım ıcın ayrı kayıt mı acılacak ? 2 . Bir kişi adına acılacak olursa dıger hekımlerin sosyal guvencesı ıcın sgk lı mı calıacaklar ? 3 Bu mukellefıyet ıcın sadece stopaj kaydımı yapıalcak

Cevap : Aile hekimleri Devlet memurudur aylıklarını Sağlık Bakanlığından alırlar Aile sağlık merkezi için sadece MUHSGK mükellefiyeti bir Doktor adına açılır. Kira ve çalışan var ise çalışana ait kesintiler ve Sizin düzenleyeceğiniz makbuzdaki stopaj için MUHSGK beyannamesi verilir. Defter tutulmaz. (SERİ NO: 275) GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ MUTLAK OKUYUNUZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.