Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2024 09:09 (Üye) Soru : sayın yetkili ban mali müşavirim. bir sorum olacak. 255 demrbaşlar hesabına 2010 ve 2011 yılında alınan bir demirbaş yüzde yirmi oolarak amortisman ayrılmış ve izlenim bitmiştir. eflasyon muhasebesinde demirbaşlar fatura tarih giriş ay yıl katsayısı ile çarpılıyor.eflasyon hesaplanıyor. ancak bu demirbaşların birikmiş amortisman yılları bittiğinden dolayı bunların eflasyon hesaplaması olcakmı yoksa bittiği için hesaplanmıyacak mı. biz dört mali mişavir anlayamadık. bilgilerinize sunarak tarafımıza mail atılmasını saygı ile rica ederiz.

Cevap : ATİK ler için faydalı ömrü bitmiş ve tamamı için amortisman ayrılmış ise İlgili aktif hesap da 1 TL 257 hesap ta 1 TL bırakılarak İZ bedeli ile takip edilebilir. Bu durumda ATİK ve 257 hesap için Enflasyon düzeltmesi yapılmaz. Not ; Sorunuzun sonuna isim telefon ve kimlik bilgisi yazmayınız . Burada verilen cevaplar Size gönderilmekte ayrıca web sayfamıza isim ve sicil numarası OLMADAN kayıt edilmektedir. Kimlik bilgileri sorunuzun içinde olması halinde sorun yaşanabilir. Bu neden ile sorudaki isminiz silinmiştir. (6698 SAYILI KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.