Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.04.2024 08:51 (Üye) Soru : Merhaba, Kozmatik sektöründe olan Firmamız yabancı ülkede ikametgah eden bir müşterisine mal sattı ve malı türkiyede teslim etti. Bu durumda faturayı nasıl düzenlemeliyiz.iadesini müşteri nasıl alsa daha iyi olur Ayrıca ÖTV kapsamına Gtip ini sorguladığımda giriyor yalnız yurt içinde hiç ötvli satış faturası kesmiyor . Bunun uygulamadaki kapsamı konusunda yardımlarınızı rica ederim.İyi çalışmalar.

Cevap : ÖTV imalatçılar ve İthalatçılar tarafından satış faturasında bir kez alınan vergidir. Düzenleyeceğiniz faturada ÖTV ve KDV hesaplayacaksınız. ÖTV ne tabi malın İmalatçısı değil iseniz ÖTV hesaplanmaz. Yabancı müşteri için düzenlenecek faturadaki ÖTV ve KDV nin iadesini alabilmesi için 26/04/2014 tarih ve 28983 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL UYGULAMA TEBLİĞİ de belirtilen usul ve esaslara göre yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.