Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.04.2024 10:50 (Üye) Soru : İyi çalışmalar İki durum ile alakalı iki soru için vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim. 2024 mart ayında tamamı istirahat almış olan bir işçi ye (Hiç çalışma günü yok) 250.000 TL prim ödemesi yaptık.. 1-Prim ödemesi üzerinden SGK için işçi ve işveren primlerini hesaplanması gerekiyor mu? Bunu aylık prim ve muhtasar beyannamesinde nasıl göstereceğiz? Mart ayında 300.000 Pim ödediğimiz için işçi nisan ayında EYT li olarak emekli oldu ve 05.04.2024 tarihinde emeklilik nedeni ile çıkışı 08.04.2024 tarihinde ise tekrar emekli olarak işe geri alacağız. 1-Mart ayında verilen prim nedeni ile Sgk tavanı aşan kısma ait matrahın bir kısmı Gün olarak SGK primine ekleyeceğiz. Kalan Kısım Sosyal Güvenlik Destekleme primi matrahına eklenmesi gerekiyor mu?

Cevap : İşçiye nakit olarak ödenen tüm ödemeler ücrettir ve prime tabidir. Ödeme tarihinde aphb prim istihkak kısmında bildirilmelidir. 1. evet
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.