Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.04.2024 10:57 (Üye) Soru : Sayın İlgili, KONU: ENFLASYON MUHASEBESİ YAPILMIŞ HALİYLE VERİLEN 2023 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE DÜZELTME VERİLMESİ HK.CEZAİ YAPTIRIM VAR MI ?.. - Bilanço esasına defter tutan gerçek kişi mükellef için önceki hafta enflasyon muhasebesi yapılarak ve beyannamede enflasyon muhasebesi satırlarını doldurarak beyanname onaylanmıştır. Firma kendi bünyesinde özel bir yazılımla muhasebesi tutulmaktadır ve bayram sonrasına kadar işyeri kapalı olacaktır. Bugün gelen haber neticesinde enflasyon muhasebesi satırlarının revize edilmesi gerektiği yazılımı yapan programcı tarafından söylenmiştir. Programcı bir takım satırlarda programın yanlış hesaplama yaptığını tespit etmiş ve düzeltme yapmamız için haber vermiştir. Sorum şudur; İşyeri bayram sonrasına kadar kapalı olduğu için kayıtlara ulaşamayız. Bayramdan sonra enflasyon muhasebesi nedeniyle düzeltme beyannamesi versek, beyanname damga vergisi dışında tebliğde yazan hiç enflasyon muhasebesi yapmamış gibi bir durumla karşı karşıya kalınır mı?.. Teşekkür ederim.

Cevap : Bayramdan sonra enflasyon düzeltmesi nedeniyle düzeltme beyannamesi verilmesi halinde; Beyanname damga vergisi dışında ek vergi çıkması halinde pişmanlık zammı hesaplanır. Başka bir cezai durum olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.