Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.04.2024 11:46 (Üye) Soru : Merhaba , Personelden net 50 bin TL karşılığında binek oto kiralanmıştır. Binek oto kısıtı 26 bin TL'dir. Bu tutar üzerinden brütleştirerek stopaj ve kdv ödenmesi mi gerekiyor ? Aksi takdirde 50 bin net ücreti brütleştirmek mi gerekir ? Fakat bu durumda gelir vergisi kanunu ile gider olarak dikkate alınması gereken bir harcama şirket kurumlar vergisi ve kdv kanunundan müstesna tutulmuştur. Bu duruma karşılık gider yazamadığımız harcama için hem vergi hesaplayıp hem de hesaplanan verginin giderini de kurumlar vergisi matrahından indiremiyoruz ve indirilecek kdv olarak kaydedemiyouz. Burada bir adaletsiz eylem doğmaktadır. Kaydın nasıl yapılması konusunda yardımlarınızı rica ederiz. İyi Çalışmalar,

Cevap : 50 Bin TL örgütleştirilir. % 20 KDV ve % 20 GV stopajı yapılır. . Meslek mensupları yürürlük kanunları uygulamak durumundadır. Adaletli veya adaletsiz olduğu konusunda bizim yorumumuz olmaz .Mükelleflerin bağlı olduğu Ticaret ve sanayi odaları kanun düzenlemesi yapılırken hiç itirazda bulunmadılar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.