Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.04.2024 16:25 (Üye) Soru : Merhabalar Oto Galeri Faaliyeti Yapan ve Ağır Vasıta Ticari Araçlar Satan Firmamın Stoklarında Bulunan Araçların ENFLASYON Düzeltme işlemlerini yaptık. Hali ile araçlar plaka bazlı olduğu için Gerçek yöntem kullandık ve örneğin 200 bin girişi olan araç 500 bin liraya çıkması gibi durumlar oluştu.. Fakat biz düzeltmeleri malum olarak Kurumlar vergisi olduğunu için şuanda yapmaktayız. Burada Firma hala araçları uyarmamıza rağmen Enflasyon değeri ile 500 bin maliyet oluşması gibi durumu göz önüne almadan 250 bin vb.. tutarlarda satış yapıyor.. Uygulama genel tebliğinde atik amortismansız arsa üzerinden örnek var.. ama stoklarla ilgili bir açıklama göremedim. acaba biz araç maliyet kaydını yaparken nasıl bir yol izleyecez... 31.12.2023 düzeltilmiş değeri direk maliyet mi yapacaz ki çok büyük zarar olur.. yada düzeltimiş değerden satış düşülüp örnekteki gibi indirim konusu yapılamayan k.k.e.g olarak mı göz önüne alacaz... ki bunun içinde nasıl bir yevmiye kaydı gerekir. cevabınız için teşekkürler.

Cevap : Bahsettiğini sektör için özel bir belirleme yapılmamıştır.Enflasyon düzeltmesi kurallarına göre oluşan farklar elbette ticari malların maliyeti yükselecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.