Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.04.2024 08:45 (Üye) Soru : Merhabalar Kolay Gelsin. 3 sorum olacak. 1- Mükellefimiz Taşıt tanıma sistemlerine aracılık etmektedir. Yurt içinde taşıt tanıma sistemlerini kullanan iştiraklerine ( müşterilerine) eşantiyon olarak hediye giyim çeki verecek. Bu rakam 500 bin lira ( bir sürü takım elbise ) Biz bu yapılan işlemde hediye olarak sunduğumuz ve aldığımız giyim faturasını giderimizden düşebilir miyiz. Hangi hesapta takip etmeliyiz. 2- 296 lı hesap enflasyon düzeltmesine tabi mi , değil mi ? 3- şirket 1 sene önce kuruldu lakin sermayesi henüz ödenmedi. 501 i açık.501 li Enflasyon düzeltmesine tabi mi değil mi ? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap : 1-KKEG 689 hesap 2-296 hesap için düzeltme yapılmaz (Parasal değerdir) 3-Tahhüt edilen sermaye ana sözleşmede belirtilen tarih de ödenmesi gerekir. Sermaye ödenmedi ise ticari faaliyet nasıl yapıldı ? 501 hesap düzeltilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.