Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.04.2024 12:03 (Üye) Soru : Merhaba, Enflasyon düzeltmesinde tereddüde düştüğüm bir konuda görüşünüzü almak istiyorum. Mükellefimizin 2023 yılında enflasyon düzeltmesi öncesi karı çıkmakta, sonrasında ise zararı çıkmaktadır.2023 yılı öncesi dağitılmamış karları ve kasa affı ile ilgili bilançoda görünen zararı bulunmaktadır.1.soru;Kasa affı ile zararı 698 hs atabiliyor muyuz.2.soru ;Kasa afıda dahil olmak üzere zararı sermaye olumlu farklarından mahsup edebilir miyiz.Teşekkür ederim.

Cevap : Kasa affının zararı diye bir hesap olmaz. 100 ve131 hesap düzeltmesi 296 hesap da takip ediliyor ise Bu hesap Enflasyon düzeltmesine tabi tutulmayacaktır. Geçmiş yıl kar ve zararları 698 hesap ile kapatılacak. NOT Kanuna uygun Enflasyon düzeltmesi yapabilmeniz için mutlaka 555 sayılı VUK Genel Tebliği ve 165 sayılı VUK Sirkülerini okuyunuz. Aksi takdirde yanlış işlem yaparsınız. Hesaplama ve yevmiye kayıt örnekleri 165 sayılı sirkü de mevcuttur. Diğer taraftan Oda tarafından yapılan eğitimlere ilişkin video yayınlarını aşağıdaki link den izleyebilirsiniz. https://form.ismmmo.org.tr/tv.asp
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.