Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.04.2024 10:54 (Üye) Soru : SAYIN YETKİLİ ; Enflasyon muhasebesinde limited şirketlerde ve şahıs firmalarında ödenmiş sermayeyi düzletme katsayısı ile düzeltme işlemi yapıyorduk, sermaye 100.000 ama ödenen 20.000 ise 20.000 i düzellterek yapıyorduk, anonim şirketylerde , sermaye hesabını nasıl düzeltme yapacağız. teşekkürler.

Cevap : 500 hesap için ÖDENEN SERMAYE DÜZELTİLİR. NOT Kanuna uygun Enflasyon düzeltmesi yapabilmeniz için mutlaka 555 sayılı VUK Genel Tebliği ve 165 sayılı VUK Sirkülerini okuyunuz. Aksi takdirde yanlış işlem yaparsınız. Hesaplama ve yevmiye kayıt örnekleri 165 sayılı sirkü de mevcuttur. Diğer taraftan Oda tarafından yapılan eğitimlere ilişkin video yayınlarını aşağıdaki link den izleyebilirsiniz. https://form.ismmmo.org.tr/tv.asp
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.