Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.04.2024 11:33 (Üye) Soru : Merhaba, İddaa bayii bir limited şirketinin 102 bankalar hesabında ve 226 Verilen deposizitolar ve teminatlar hesabında altın olarak verilen teminatı var. Altın mevduat hesabı ve teminatı için geçici vergi dönemleri ve yıl sonunda satılmadığı veya teminat geri alınmadığı sürece değerleme yapmıyoruz. 31.12.2023 tarihinde ve 2024 geçici vergi dönemlerinde bu altın hesapları parasal olmayan kıymet olarak değerlendirilip enflasyon muhasebesine tabi tutulması gerekir mi ? Yapılacak ise Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Son işlem günü kapanış fiyatı ile mi değerlemesinin yapılması gerekmektedir. Saygılarımla,

Cevap : Altın mevduatı 102 bankalar hesabının alt hesabında yer alır parasal değerdir .Enflasyon düzeltmesine tabi tutulmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.