Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.04.2024 11:06 (Üye) Soru : merhaba DENİZ İŞ KANUNA TABİ GEMİ ADAMLARININ AYNI İŞVERENE BAĞLI BAŞKA BİR GEMİDE GEÇİCİ SÜRE İLE BİR KISIM PERSONELİN GÖREVLENDİRMESİNİ NASIL YAPABİLİRİZ 1- BİZ SGK DAN ÇIKIŞ YAPMALIMIYIZ? 2- SGK ÇIKIŞ YAPMADAN GÖREVLENDİRME YAZISI VEREBİLİRYORMUYUZ (DENİZ İŞ KANUNDA BAŞKA BİR GEMİDE GÖREVLENDİRME İLE İLGİLİ MADDE BULUMADIK 3- BU GEÇİCİ GÖREVLENDİRMEYİ NASIL YAPMALIYIZ 4- GÖREVLENDİRLEN YERDE BAŞINA BİR İŞ GELİRSE BİZİM SORUMLULUĞUMUZ NEDİR. NOT: BİZ ALT İŞVERNİZ .GÖREVLENDİRME ÜST İŞVEREN TARAFINDAN YAPILACAKTIR.

Cevap : Gemiadamı: Geminin kaptanını, zabitlerini, yardımcı zabitlerini, stajyerlerini, tayfalarını ve yardımcı hizmet personelini ifade eder. Bu kişilerin görevlendirme ile başka gemide görev almasına ilişkin tüm detaylar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından:yayınlanan GEMİADAMLARI VE KILAVUZ KAPTANLAR YÖNETMELİĞİnde yeralmaktadır. Görevlendirme ise: gemideki kişilerin ya da yükün acil durumlardaki emniyeti ya da denizde kurtarılmayı bekleyen diğer gemilere ya da şahıslara destek vermek için kaptanın geçerli herhangi bir süreyle gemiadamı görevlendirme hakkını kullanma olarak yönetmelikte geçmektedir. Bunu iş kanundaki görevlendirme olarak düşünmeyiniz ve ilgili DENİZ TİCARET ODASINDAN bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.