Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.04.2024 08:45 (Üye) Soru : Ltd Şirket ortağı şirketten huzur hakkı ücreti alacaktır. Aynı zamanda bir başka şirkette de çalışmakta ve ücretine asgari ücret gelir vergisi istisnası uygulandıktan sonra, hem sgk primi, hem de gelir vergisi ile damga vergisi kesilmektedir. Gelir Vergisi Kanununun 23/18 maddesinde yer alan asgari ücretten gelir vergisi istisnası ve damga vergisi istisnası uygulaması, sahibi olduğu şirketten alacağı huzur hakkı ücretine de ayrıca şamil olur mu? Diğer bir deyişle, 4b sigortalısı olmayan şirket ortağının huzur hakkı ücretinde SGK ve vergi istisnaları uygulanabilir mi?

Cevap : Alınan huzur hakkı ikinci işverenden alınan ücrettir. 1. işverenden aldığı ücrete asgari ücret istisnası uygulandığı için alınan huzur hakkın dan GV istisna uygulanmaz. GV ve DV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.