Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.04.2024 08:57 (Üye) Soru : Merhaba iki sorum olacak 1-Turizm işletme belgesine sahip otelin bünyesinde olan restoran için konaklama vergi oranı %10 bildiğiniz gibi. Sorum; Otel oda kahvaltı konseptinde örnek olarak öğlen, akşam yemeklerini günlük müşteri listesine kayıtlı müşterilerine satış yapacak. Otelde konaklayan ve öğlen yemeği hizmeti alan müşteriye kdv oranı %10 mu olacak % 20 mi ? 2. sorum otelin restoran kısmı ve konaklama kısmı için yazar kasa pos zorunluluğu var mı? Özelgelerde net bir cevap bulamadım. Şimdiden teşekkürler.

Cevap : 1-KDV oranı % 10 olarak uygulanır. 2-ÖKC KULLANMAYACAKLAR listesi için aşağıdaki link de bulunan listeyi inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2024_vergi/22.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.