Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.04.2024 16:59 (Üye) Soru : merhaba.2022 yılı avans hesabımdakı tutar karsılıgı malıye tarafından matrah farkı ıle tespıtı yapılıp sonuclandı.2023 yılına aktarılan bu avans hesabını nasıl kapatabılrım ?bır de kaytılarımda zarar olarak gozukuyor ama cıkan fark ıle kara donustu.bu durumda enflasyon degerlemesı ıcın kayıtlarımdakı zararı mı baz almam gereklı yoksa nasıl bır kayıt atmalıyım? tesekkur ederım .

Cevap : 159 Yurt içinden ya da yurt dışından satın almak üzere siparişe bağlanan stoklarla ilgili olarak verilen avanslar, 340 İşletmenin satış amacıyla gelecekte yapacağı mal ve hizmet teslimleri ile ilgili olarak peşin tahsil edilen sipariş avansları, PARASAL OLMAYAN KITMETLER dir. Enflasyon düzeltmesine tabi tutulur. 159 hesap mal alınarak kapatılır. 340 hesap mal satılıp fatura düzenleyerek kapatılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.