Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.04.2024 09:50 (Üye) Soru : Merhabalar. Müşterimiz ihracat yapmakta olan firma olup kurumlar vergisinde 5 puan indirim yapmak istemekteyiz. Türmob sitesinde yer alan hesaplama aracını kullanmaktayız. Kambiyo karları ve kambiyo zararları bölümünde "İhracat ve imalat kaynaklı alacağın tahsiline kadar olan süreçle oluşan" şeklinde bir bilgilendirme mevcuttur. Firmamız ihracat bedelini peşin olarak almakta olup ürünleri 3-4 ay sonra göndermektedir. Aldığı para nedeniyle cari tarafında kambiyo zararı çıkmaktadır. Aldığı parayı banka da tutması nedeniyle ise kambiyo karı çıkmaktadır. 1)Biz hesaplama aracını kullanırken cari tarafında oluşan kambiyo zararını ihracatın faaliyetinin aldığında mı göstermemiz gerekmektedir. 2) Biz hesaplama aracını kullanırken bankada kalan mevduat nedeniyle oluşan kambiyo karını ihracatla mı ilişkilendirmek gerekmektedir

Cevap : İndirim için yayımlanan 20 sayılı KV genel tebliğini inceleyiniz.(14 Mayıs 2022 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 31835) Tebliğdeki örnekler için % 1 yerine % 5 olarak uygulayınız. Türmob Hesaplama tablosu konusunda bilgimiz yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.