Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2024 09:10 (Üye) Soru : Merhaba, Enflasyon muhasebesi nedeniyle geçmiş yıl karlarının dağıtımı halinde ortaklara dağıtılan karın vergiden istisna olduğu aktarılmıştı.Dağıtmak istediğimiz geçmiş yıl karlarını 2023 yılı bilançosunu kapatırken 698 hesaba dahil etmeyip 2024 yılında dağıtmayı planlıyorum ama bu doğru bir işlem mi olacak? Yoksa geçmiş yıl karlarının vergiden istisna dağıtımı 2023 kurumlar vergisi beyannamesini onaylamadan mı yapılmalı? Yada hiç ibiri değil de yapılması gereken başka bir sey mi olacak ? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Cevap : Düşündüğünüz gibi bir işlem olmaz. 570 ve 590 hesap 698 hesap ile kapatılır. NOT Kanuna uygun Enflasyon düzeltmesi yapabilmeniz için mutlaka 555 sayılı VUK Genel Tebliği ve 165 sayılı VUK Sirkülerini okuyunuz. Aksi takdirde yanlış işlem yaparsınız. Hesaplama ve yevmiye kayıt örnekleri 165 sayılı sirkü de mevcuttur. Diğer taraftan Oda tarafından yapılan eğitimlere ilişkin video yayınlarını aşağıdaki link den izleyebilirsiniz. https://form.ismmmo.org.tr/tv.asp
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.