Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2024 09:07 (Üye) Soru : Merhabalar, Firmamız kuzey kıbrısa türk cumhuriyetin de bilgisayar güvenlikleri ile alakalı hizmet ihracatı yapıyor. İhracatı da yazılım desteği veya danışmanlık olarak yapıyor. Ancak Güvenlik yazılımlarını kendisi yapmıyor var olan firmanın kullanmış olduğu yazılımdaki güvenlik açıklarını tespit edip sorunları gideriyor. Bu hizmet ile alakalı %50 hizmet ihracatı istisnasını uygulayabilir miyiz?

Cevap : Bahsettiğiniz İstisna değil. İNDİRİMDİR. Oran da % 80 dir. (KVK 10/1 ğ) ğ) Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilerle, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye'de verilen ve münhasıran yurt dışında yararlanılan mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi, ürün testi, sertifikasyon, veri saklama, veri işleme, veri analizi ve ilgili bakanlıkların görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca belirlenen mesleki eğitim alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmeleri ile ilgili bakanlığın izni ve denetimine tabi olarak eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren ve Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin münhasıran bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın, elde edildiği hesap dönemine ilişkin kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihe kadar tamamının Türkiye’ye transfer edilmesi şartıyla, %80’i. Mükellefin kendisinin YAPMADIĞI yazılım için indirim uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.