Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2024 09:32 (Üye) Soru : Merhaba, enflasyon düzeltmesine başlarken ilk kayıtlarda 570/580 geçmiş yıllar karları/zararları hesaplarını 698 hesaba virmanlayıp sıfırlayacağız ancak ilgili firmanın örneğin 570 geçmiş yıllar karları hesabı zaten sıfır nedeni hiç kar dağıtmayıp önceki yıllarda da 570 hs. biriken dağıtılmayan karları 540 yasal yedek akçe ayrılması sonrası kalan tutarı 542 olağanüstü yedekler hesabına çekmiş dolayısıyla 2023 sonunda 570 hs bakiye yokken tüm bakiye 542 hesapta şimdi bu firma enflasyon muhasebesi kayıtlarına başlarken 570 gibi 542 deki bakiyeyi de mi 31.12 de direkt 698 hesaba virmanlayıp kapatmalı yoksa 570 hesabı 540 ve 542 hesaplara aldığı defter kayıt tarihlerine göre bu hesapları değerleyip değerleme farkını mı 698 hs kaydetmelidir. Ayrıca bu olağanüstü yedekler için defter kayıt tarihlerine her yılın yedek ayırma tarihine gidip genelde ertesi yılın nisan ayında yedek ayırma kayıtları atılmış bu tarihe göre endeksleme yapılacaksa da aynı zamanda ilgili yıllarda olağanüstü yedeklerden sermayeye ilave edilenler varsa o kısmı ilgili sermayeye ilave edildiği yılında tescil tarihine göre sermaye hesabı içinden ayrıştırıp endeksleyip olağanüstü yedek hesabında kalanın endekslemesini mi yapacağız eğer böyleyse bunun tarihi defter kayıt tarihi mi olacak yoksa sermayeye ilave edildiği tarihten mi olacaktır?

Cevap : 570/580 hesaplar 698 hesap ile kapatılır.540 hesap Enflasyon düzeltmesine tabi tutulur. Sermaye ise artırıldığı ve fiilen kasa veya bankaya yatırıldığı tarihler dikkakte alınarak düzeltme yapılır. Tüm hesaplarda Düzeltmeye esas tarih defter kayıt tarihleridir. NOT Kanuna uygun Enflasyon düzeltmesi yapabilmeniz için mutlaka 555 sayılı VUK Genel Tebliği ve 165 sayılı VUK Sirkülerini okuyunuz. Aksi takdirde yanlış işlem yaparsınız. Hesaplama ve yevmiye kayıt örnekleri 165 sayılı sirkü de mevcuttur. Diğer taraftan Oda tarafından yapılan eğitimlere ilişkin video yayınlarını aşağıdaki link den izleyebilirsiniz. https://form.ismmmo.org.tr/tv.asp
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.