Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2024 11:06 (Üye) Soru : Merhabalar. Bir firmamız dükkanının karşısındaki restoranla anlaşarak her mesai günü öğlen saatlerinde işçilerine 4 kap yemek yedirmektedir. Yani işçisi restorana girip 4 kap yemek yiyip bir ödeme yapmadan çıkmaktadır. Restoran sahibi de ay sonunda yenilen bu yemek bedellerini firmamıza fatura etmektedir. İşçiye yemek ücreti ödenmemektedir. İşyeri toplam çalışan sayısı 8 ve toplu sözleşme yoktur.. İşçiler Ramazan ayında oruç tutmuş ve yemek yememişlerdir. Bu sebeple yemedikleri yemeğin parasını talep etmektedirler. Böyle bir hakları var mıdır ? Teşekkür eder ,İyi haftalar dilerim.

Cevap : Belli şartlar çerçevesinde gelir vergisinden istisna olan ayni yardım niteliğindeki yardımlar ; işyerinde işçiye yemek verilmesi, yemek kartı ya da kuponu olarak verilen yemek yardımı, personele mülkiyeti işverene ait alanda konut temini, ışıklandırma ve suyun temini, işverenin işyerine toplu olarak getirip götürmek amacıyla işçilerine servis sağlanması, işçilere işin icabı demirbaş olarak verilen ve ayrılırken geri alınan kıyafetler şeklinde olabilmektedir. Yemek yardımı olarak verilen yemek kartı, yemek çeki veya aylık olarak ödenen yemek parası giydirilmiş ücrete dâhil edilir. Yapılan açıklamalar işçiye düzenli olarak verilen ve bedeli fatura ile ödenen yemek bedeli olup işçiye ramazan ayı verilmeyen yemek nakdi olarak (faturada belirtilen/işçi başına düşen) işçiye ödenmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.