Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.04.2024 08:05 (Üye) Soru : Merhaba, Müşterimiz Almanya'da bir fuara katılım bedeli olarak 25.000 EURO, Almanya da yerleşik yabancı bir organizasyon firmaya havale yapmıştır. Almanya'daki yabancı organizasyon firması ödemeye karşılık fatura düzenlemiştir. Bu organizasyon firmasına gönderilen 25.000 EURO'yu gider yazarken sorumlu sıfatıyla KDV hesaplayıp, 2 Nolu KDV Beyannamesi ile beyan etmemiz gerekir mi? Fuar hizmeti yurtdışı olduğu ve hizmeti veren firma da yurtdışı firması olduğu için Sorumlu sıfatıyla KDV ödemeden tutarın direk gider yazmamız mı gerekir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Hizmetten yararlanma Yurtdışında olduğu için 2 nolu KDV hesaplanmaz. Ödeme tutarı gider olarak kayıtlara alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.