Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.04.2024 14:31 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Suriye Uyruklu bir kişiyi işyerimizde çalıştırmak istiyoruz. 1- Önce sigorta kapsamına alıp,sonra çalışma izni başvurusu mu yapacağız, Yoksa önce kendisinin çalışma izni alması,sonra mı girişini yapacağız. 2-Oturma izni aldığı İl dışında çalışabilirmi. Teşekkürler...

Cevap : Suriye’den bireysel ya da kitlesel olarak gelen Suriye vatandaşları ile vatansızlar ve mülteciler Türkiye’de geçici koruma uygulamasına tabidirler. Geçici koruma kaydını tamamlamış olan kişiler, kayıt tarihinden altı ay sonra çalışma izni almak için başvuruda bulunabilirler. Çalışma iznine başvurabilmek için kişilerin ‘99’ ile başlayan yabancı kimlik numarasını içeren Geçici Koruma Kimlik Belgesi’ne sahip olmaları gerekmektedir. Geçici koruma altındaki kişilerin yapacakları çalışma izni başvuruları, kural olarak, işverenleri tarafından ve e-Devlet veya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sistemi üzerinden yapılmalıdır. Başvuruları alma, değerlendirme ve sonuca bağlama yetkili kurum olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.