Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.04.2024 14:36 (Üye) Soru : Merhabalar. Sorum işyeri adres değişikliği ile ilgilidir. Müşterimiz Zeytinburnundan Ataşehir'e şirket merkezini taşımak istemektedir. Çalışanlar belirsiz süreli çalışanlardır.(sözleşme yok) Sözlü olarak çalışırız dediler. Ama taşınma anında yeni koşullara uyum sağlayamadım diyip ayrıldıklarında kıdem ve ihbar tazminatı ödermiyiz? Yeni yerde mevcut işçileri çalıştırmak için yazılı izin almamımız taşınma sonrası "ben alışamadım ayrılıyorum "diyerek kıdem ve ihbar tazminatı istemelerine engel olur mu? Teşekkürler.

Cevap : Aynı il sınırları içinde işyeri değiştirilen ve yeni görev yerine gitmeyen işçinin iş sözleşmesinin feshi haklı nedene dayanır. İşverenin, iş sözleşmesini bu şekilde feshi halinde işçi ihbar ve/veya kıdem tazminatına hak kazanamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.