25.04.2024 10:59 |
(Üye)
|
Soru : Merhaba,
Fransadan mal aldık, Almanya'ya gönderdik.
Fakat faturayı Türkiye'den yine Türkiye'deki firmalarına düzenleyeceğiz.
Sıfır kdv düzenlemek için hangi istisna kodunu kullanmalıyım?
Faturada nelere dikkat etmeliyim?
Saygılarımla,
Cevap : Yapılan ticaret transit ticaret olup Fatura Almanya'daki firmaya düzenlenir. KDV hesaplanmaz. Transit ticaret için % 0 KDV hesaplanmaz. Transit ticaret KDV kapsamında olmayan teslimdir. Oran olmaz. Türkiye'deki firmaya fatura neden düzenlensin ? Böyle bir işlemin olmayacağı görüşündeyiz. Bu bir yorumdur Resmi görüş için GİB den özelge isteyiniz.
|