Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.04.2024 12:19 (Üye) Soru : Kurumlar Vergisi mükellefiyiz.5746 Sayılı Kanun kapsamında Ar-ge merkeziyiz.Devlet Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan firmamız yeni bir Arge Laboratuvarı kuracaktır.Bu kapsamda ihtiyaç duyacağımız finansman konusunda başka bir Özel Tüzel kişilik aracağıyla destek alacağız.Alacağımız bu nakit desteğin vergisel açısından durumu nedir? Kurumlar Vergisi , Kdv Kanunu , Sözleşme Damga Vergisi açısından vergilendirmesi ne şekilde olacaktır.Laboratuvar kurulumu olduğu için şartlı bağış statüsündedir. Fatura düzenleme zorunluluğu var mıdır? Tarafların Özel Tüzel kişilik olması bağış ve hibe için engel teşkil eder mi?

Cevap : Alınacak nakit desteği 602 hesaba gelir yazılır. Faturada KDV hesaplanır. Sözleşme için DV hesaplanacak. Şartlı bağış konusun vergi uygulamaları ile ilgisi yoktur. Dernekler yapılan bağış işlemlerinde kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.