Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.04.2024 12:31 (Üye) Soru : Merhabalar Limited Şirket müdürüne Nisan ayında 100.000 TL Huzur Hakkı verilecektir. Üst limiti var mıdır. İyi çalışmalar

Cevap : A.Ş. Şirketlerin Yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin yaptıkları bu hizmetlerinin karşılığı olarak, Türk Ticaret Kanunu’nun 394’üncü maddesinde görüleceği üzere, “Yönetim kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim veya yıllık kardan pay ödenebilir.’’ Limited şirketin temsili ve işlerin yürütülmesi ile görevli müdür veya müdürler kurulu üyelerine bu görevleri dolayısıyla huzur hakkı ödenebilir. (TTK madde 622,623.) Hükmü yer almaktadır. Huzur hakkı Müdürler kurulu kararı ile aylık olarak belirlenir. ve Ticaret sicilinde tescil ettirilir. Üst limit diye bir işlem olmaz. Emsal kavramı uygulanır. Aylık Ödenecek huzur hakkı emsal şirketlerden yüksek olamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.